Reuniunea Asociației Clerului Ortodox din zona mare Toronto
Asociația Clerului Ortodox din zona mare Toronto (GTA) a avut Adunarea generală luni, 5 iunie 2023.
Întâlnirea a avut loc la Catedrala Ortodoxă Greacă Panagia, 136 Sorauren Ave. din Toronto.
La întâlnire au participat mai mulți preoți din acea zonă (cuprinzând teritoriul de la Oshawa la Oakville și la nord până la Barrie, Ontario). Preoții reprezentând Episcopia Ortodoxă Română (Patriarhia Română) au fost Păr. Emanuel Ionut Tencaliuc, paroh al Bisericii cu hramul Toți Sfinții din Toronto și Ieromonah Policarp, egumen al Mănăstirii Sfânta Cruce și Sf. Efrem cel Nou din Mono și coordonator al departamentului eparhial de comunicare.
În dimineața aceleiași zile a fost săvârșită Sfânta Liturghie.
Întâlnirea a avut două obiective importante: a) reconstituirea consiliului executiv și b) confirmarea rotației pentru găzduirea Vecerniei Duminicii Ortodoxiei pentru anii următori.
Au fost discutate două inițiative noi: a) o zi de reflecție la Mănăstirea Sfânta Cruce și b) Vecernia Postului Mare urmată de o meditație în duminicile a 2-a, a 3-a, a 4-a și a 5-a din Postul Mare, prin rotație la diferite biserici și jurisdicții.
Pr. Bohdan Hladio, Președintele Asociației Clerului Ortodox din GTA a mulțumit tuturor episcopilor și preoților pentru sprijinul continuu și pentru inițiativele comune. În plus, el a adăugat că acum mai mult decât oricând este o ocazie minunată și importantă de a arăta unitatea ca creștini ortodocși și de a încuraja într-ajutorarea clerului.
(Foto: Arhivă Episcopia.ca)








